image-1

Fibrocell

Doku yenilemede son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanan fibrocell FDA onaylı bir hücre tedavisidir. Hastanın kulak arkasından alınan 4-5 mm boyutlarındaki cilt (genelde kulak arkası gibi skarın kolay saklanabileceği alanlar seçilir) fibrocell üretimi için yeterlidir. Alınan dokudan, yara iyileşmesinde ve doku tamirinde önemli rolleri olan fibroblastlar ayrılır. Bu hücreler laboratuar şartlarında milyonlarca yeni hücre olacak şekilde çoğaltılır. Yani Fibrocell yüksek oranda onarıcı hücre içeren bir tedavi yöntemidir. Sorunlu alanlara yapılan enjeksiyon sonrası derinin kuvvet ve gerginliği artar, skarlar ve kırışıklıklar azalır.

Fibrocell tedavisinin faydaları nelerdir?

Özellikle yaşlanmaya bağlı ciltteki derin çizgilerin giderilmesi ve cilt dokusunun arttırılması gençleştirilmesinin sağlanması sebebi ile çok tercih edilen Fibrocell uygulamasının faydaları;

 • Yüzde ve boyunda oluşan ince ve derin kırışıklıkların tedavisi.
 • Deri kalitesinin arttırılması.
 • Lekeler (Genellikle diğer yöntemler ile kombine edilir).
 • Ciltte yenileme etkisi ile daha patlak ve canlı görünümlü bir cilt elde etmek.
 • Fibrocell ile akne izleri ve yüzdeki çukurlukların onarımı.
 • Fibrocell ile Yara izlerinin tedavisi (özellikle çukurlaşma görülen).
 • Fibrocell diğer yüz gençleştirme uygulamaları (fraksiyonel lazer, peeling vs) birlikte uygulanabilir.
 • Fibrocell ile yüz gençleştirme uygulamasının avantajları nelerdir?
 • Allerjik reaksiyon oluşturmaz. (Kendi dokunuzdan üretilen hücreler olduğu için)
 • Toksik değildir. Hazırlanışında ek katkı maddeleri olmadığı için hastalık oluşturucu etkisi yoktur.
 • Fibrocell ile yüz gençleştirme kanserojen değildir.
 • Fibrocell ile yüz gençleştirme uygulaması ve ön hazırlığı son derece kolay ve hasta açısından zahmetsizdir. Öyle ki, fibrocell ile yüz gençleştirme yaptıranlar bu işlemi bir öğle arası prosedürü olarak tarif ederler.

Fibrocell tedavisi nasıl yapılır?

Hastadan, genellikle kulağın arkasından (yüksek kaliteli fibroblastlar üreten ve minimum yara izi bırakan bir bölgeden) küçük bir deri örneği alınır. Bu örnek daha sonra fibroblastların izole edildiği, çoğaltıldığı ve milyonlarca yeni hücreye dönüştürüldüğü bir laboratuvara gönderilir. Hazırlandıktan sonra bu yetiştirilen fibroblastlar hastanın hedef bölgelerine enjekte edilir.

Fibrocell (Otolog fibroblast tedavisi) için hastanın kendi kulak arkasından mercimek büyüklüğünde ufak bir deri parçası lokal anestezi ile alınır. Deri alım bölgesi olarak kulak arkası bölgesinin seçilmesinin sebebi iz kalmaması ve güneşin etkilerinden nispeten korunmuş bir bölge olmasından dolayıdır.

Aynı amaç ile koltuk altı veya kasık bölgesi de seçilebilir. Güneş etkilerinden korunmuş bölgelerde fibroblastlar sayıca ve kalite olarak daha fazla olmaktadır. Aynı seansta kişiden 2 tüp kan da alınacaktır. Üretilecek fibroblastlar kişinin kendi kanında üretilecektir.

Alınan kan ve deri örnekleri soğuk zincir altında özel konteynırlar ile taşınarak laboratuvara gönderilir. Tam donanımlı ve akredite yüksek teknoloji laboratuvarlarda sağlık bakanlığının belirlediği kriterlerce bu örneklerden fibroblaslar üretilir. Yaklaşık 4-5 hafta sonra istenilen sayı ve kaliteye ulaşan fibroblastlar yine soğuk zincir koruma şartlarında hekime ulaşır. İlk parti fibroblast uygulaması 1. ayın sonunda yapılır.

Fibrocell tedavisi için hastanın uygulama yapılacak bölgesi (yüze fibrocell tedavisi) lokal anestezik krem ile uyuşturularak fibrocell enjeksiyonu yapılır. Bu uygulama yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlemdir.

Fibrocell tedavisi paket halinde 3 seans olarak yapılır. İlk uygulamadan 2-3 hafta sonra ikinci fibrocell tedavisi, 2-3 hafta sonra da üçüncü fibrocell tedavisi ile işlem sonuçlanır. Bu süreçte laboratuvarda fibroblast üretimi devan eder. Toplamda 3 fibrocell uygulamasının sonunda yaklaşık 100-120 milyon fibroblast hücresi enjekte edilir. Her seans için gelen materyalde ne kadar hücre olduğu, yaşayabilirlik oranları ve diğer ölçümleri kalite kontrol sonuçları olarak size sunulur.

Fibrocell Tedavisi Etkileri Ne Kadar Sürer?

Fibrocelletkileri 1-4 yıl arasında sürer. Enjekte edilen fibroblastlar kollajen liflerinin oluşmasını sağlarlar. Kollajen lifleri de ana doku destek elemanı olan hyaluronik asit salgılanımını arttıracaktır. Dokuda devamlı bir protein salgılanması ve onarım faaliyeti başlar. Bu sebepten genellikle hastalarımızdan Fibrocell yaptıranların yorumları fibrocellsonrasında yüzde kırışıklıklarda azalma, dolgunluk ve parlaklık artışı olduğu yönündedir.

Otolog Fibroblast Hücre Tedavisi (Fibrocell)

Hızla gelişen rejeneratif tıbbın alanında, yaygın olarak Fibrocell olarak anılan otolog fibroblast hücre tedavisi, çeşitli dermatolojik ve kozmetik sorunlar için umut verici bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır.

Fibrocell vücudun doğal onarım mekanizmasından yararlanarak sentetik tedavilere ve ameliyatlara bir alternatif sunuyor. Potansiyel tedavileri değerlendirirken Fibrocell'in bilimini, faydalarını ve potansiyel uygulamalarını anlamak hayati önem taşımaktadır.

Fibroblastlar Nedir?

Fibroblastlar vücudumuzdaki bağ dokularında bulunan bir hücre türüdür. Başlıca işlevleri cilt elastikiyeti, gücü ve genel sağlık için gerekli olan kolajen, elastin ve diğer hücre dışı matriks bileşenlerini üretmektir.

Otolog Fibroblast Hücre Tedavisinin Arkasındaki Bilim

Otolog Tedavi: 'Otolog' terimi kişinin kendi hücrelerinin veya dokularının kullanılmasını ifade eder. Fibrocell kapsamında hastanın kendi fibroblast hücrelerinin tedavi için kullanılması anlamına gelir. Bu, alerjik reaksiyon veya reddedilme riskini büyük ölçüde azaltır.

Otolog Fibroblast Hücre Tedavisinin (Fibrocell) Faydaları

 • Kırışıklık Azaltma: Yaşlandıkça kollajen üretimi yavaşlar, bu da kırışıklıklara ve cildin sarkmasına neden olur. Yeni fibroblast hücrelerini devreye sokarak cildi dolgunlaştıran ve kırışıklıkların görünümünü azaltan kolajen üretimini artırabiliriz.
 • Akne Yara İzleri:Fibrocell, kollajen üretimini ve cildin yeniden şekillenmesini teşvik ederek çökmüş sivilce izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Yanıklar ve Diğer Yara İzleri: Fibrocell cildin doğal onarım mekanizmasını güçlendirerek yanık veya ameliyattan kaynaklanan yara izlerinin görünümünü ve dokusunu iyileştirme potansiyeline sahiptir.
 • Doğal Tedavi: Tedavide hastanın kendi hücreleri kullanıldığı için, yapay dolgu maddeleri veya yabancı maddelerle ilişkili riskler azaltılmış, doğal bir yaklaşım olarak kabul edilir.
 • Uzun Süreli Etkiler: Geçici sonuçlar sağlayan bazı kozmetik tedavilerin aksine, Fibrocell yeni tanıtılan fibroblastların yıllarca kolajen üretmeye devam edebilmesi nedeniyle uzun vadeli cilt iyileşmesi sunabilir.
 • Güvenlik: Minimum alerjik reaksiyon veya reddedilme riskiyle (hücreler otolog olduğundan),Fibrocell olumlu bir güvenlik profiline sahiptir.