image-1

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI - REDUCTION AMELİYATI

Göğüs küçültme girişimleri plastik cerrahinin hakikaten en zor ameliyatlarından birisidir. Büyük bir göğsün içinden bir bölümünü aldıktan sonra tekrar bir meme yapacak şekilde memeyi küçültmek etrafındaki deri fazlalıklarını yok etmek ve yeni memeyi yara izlerine adapte ederek güzel meme olarak karşıya çıkartmak hakikaten zor bir iştir.

Zor olduğunun ispatı olarak yüzlerce meme küçültme ameliyatı yöntemi vardır. Bir ameliyatta kullanılan çok fazla yöntem varsa, bu o ameliyat tekniğinin henüz daha tam oturmadığının göstergesidir.

Son senelerde kullanılan yöntemler ile daha kısa izle bu ameliyatı yapabilmek mümkün olmuş ve hastaları daha az yara iziyle normal hayatlarına geri döndürebilme imkanı sağlanmıştır.

Minimum yara izi ve yeni anatomi bilgilerimiz eşliğinde damarların korunduğu bu yeni yöntem ameliyatlarda ameliyat sonrası problemleri de minimale indirmiştir. Yani eskiden karşılaşılan o yara açılmaları, deri veya memebaşı nekrozları vs. gibi komplikasyonlar artık daha az gözlemlenmektedir.

Yine de meme küçültme ameliyatları problemli ameliyatlardır. Eğer meme başı normal olması gereken yerden 10 santim veya daha az düşükse estetik bir ameliyattan bahsedebiliriz. Sarkma 10 santimden daha fazla ise, yani çok büyük ve düşük bir memeden bahsediyorsak, karşı karşıya kaldığımız artık estetik değil rekonstrüktif veya fizyolojik amaçlı bir girişimdir. Bu durumlarda görünümden çok sırt ağrıları duruş bozukluğu yaratan, deride yaralara yol açan bir kitlenin azaltılması önemlidir.

Büyük bir kitle çıkarılacağı ve meme başı uzun bir mesafede yukarı alınacağı için estetikten çok fonksiyonel değerler önem kazanır, yani meme başını besleyen damarların sinirlerin korunması çıkacak estetik neticeden daha önemli olacaktır.

Estetikten bir parça ödün verilerek fizyolojik problemler minimale indirilmeye çalışılır.

Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Hastanın ameliyattan sonra genelde ağrısı olmaz. Hastalar sosyal yaşantılarında daha rahat hareket ederler.

Kitle ne kadar küçültülürse artan deri o kadar fazla olacaktır. Fazla deri ancak uzun bir kesi ile yok edilebilir, uzun kesi de uzun yara izi demektir.

Bu tip girişimlerde hastanın, göğsünde oluşacak pek te estetik olmayacak yara izini operasyon öncesinde tam olarak anlayarak kabul etmesi gerekir.